Черно и бяло в обзавеждането на банята
От физична гледна точка – цветове не съществуват. Просто има светлинни вълни с различни дължини. Червеният цвят съответства на една дължина на вълната, зеленият – на друга. Ние виждаме отвън различните тонове на всеки цвят върху повърхностите, така, че материалът им да се отрази от някои вълни и да бъде погълнат от други.
Зеленият цвят го виждаме в зелено, тъй като всички други вълни се абсорбират, с изключение на зеленото. А ако повърхността отразява светлинните вълни с дължина на вълната от жълтия и зеления спектър, ние виждаме в синьо.
Това, което виждаме като бяло – отразява целия спектър. А пък черното – то поглъща всички вълни на светлинния спектър. Бяло и черно – две противоположности. Което означава, че те са идеалната комбинация от цветове, изградена въз основа на контраста.
Комбинацията от черно и бяло винаги е печеливша. Но за да я използвате – трябва да го правите умело. Ако прекалите с черното – банята ще стане тъмна и мрачна. Ако пък прекалите с баланса на бялото – ще създадете атмосфера на операционна стерилност в банята. Идеалния баланс между черно и бяло е ключът към успеха. Използвайте черното под формата на малки акценти, включващи се в пространството. Вмъкнете го между бели плочки, поставете черен килим и черни мебели в банята, но се съобразете с интериорния баланс на нещата.
Микса от тези противоположни цветове, толкова различни, че едва ли можете да сбъркате с останалата част от декора на банята. За да не става претрупано – изберете най-семплите водопроводни елементи. Например, опростен смесител за мивката в банята, би се вписал перфектно в цялостния дизайн на строга бяла баня с черни акценти. Толкова е просто – строго и стилно.
Мозайката от бели и черни плочки, може и във форма на осмоъгълник, в продължение на десетилетия не излиза от мода. Нещо повече – ще бъде за дълго, ако не и завинаги, на гребена на вълната в интериорния дизайн.